XİAOMİ Hakkında Bilinmeyenler

Teknoloji yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda XİAOMİ Hakkında Bilinmeyenleri ele alacağız.Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Çin firması Xiaomi, adını duyurduğu ilk günden itibaren hakkında yalan yanlış çokça şeyler yazılıp çizildi ve bu yazılanların biteceğini düşünmüyorum. Ve ben de sizlere Xiaomi hakkında bilinmeyenleri anlatacağım.

Xiaomi piyasaya çıktığı ilk günden itibaren adından fazlasıyla söz ettiriyor. Gerek uygun fiyatlı olarak satışa çıkardığı telefonları ile gerekse de evlerimizde ve ofislerimizde işlerimizi kolaylaştıracak cihazlar çıkartarak büyük beğeni topluyorlar.

Uzun bir süredir Mİ 9T kullanıyorum ve rahatlıkla söyleyebilirim ki daha önceleri kullanmış olduğum Samsung, Sony , Iphone vs. cihazlardan Mi 9T’de aldığım verimi alamadım. Telefon oldukça güçlü bir işlemciye sahip ram konsun da zaten sorun yaşatmıyor. Depolama bakımından ise benim cihazımın 128 GB olması bir hayli yeterli.

imdi hep beraber Xiaomi firması hakkında önemli ayrıntılara bakalım..

Xiaomi’nin Google İle Önemli Bağlantıları Var!

Xiaomi’nin 9 kişiden oluşan yönetim kurulundan 3 kişi daha önce Google’de çalışmış, ve bu da Xiaomi ile Google arasındaki ilişkiyi oldukça güçlendiren bir etken.

Ve daha önce Google’de çalışıp Xiaomi’ye geçen bu üç isimden biri oldukça hareketli bir insan.

Yerinde Duramayan Hugo BARRA!

Google gibi büyük bir kuruluştan ayrılarak Xiaomi bünyesin katılan Barra, Xiaomi’deki konumundan çabucak sıkılarak 2017 yılında Facebook bünyesine katıldı. Günümüzde halen Facebook’ta çalışmaya devam ediyor olması şaşırtıcı.

Çin’in Apple’ı Xiaomi

Çoğu kişi tarafından Çin’in Apple’ı Xiaomi olarak nitelendiriliyor, ve bence böyle nitelendirmelerinde haksız da değiller çünkü gerçekten Xiaomi Çin’in Apple’ı.

Ve önemli bir ayrıntı olarak vermem gereken bir şey daha var. Xiaomi’nin CEO’su Jun Da, gerek giyinişi ile gerekse de lansmanlarda cihazları tanıtma stili ile Steve Jobs’a oldukça benzer.

Xiaomi Asla Reklam Yapmıyor!

Sizler de neden hiç televizyonlarda Xiaomi reklamlarını görmüyoruz diye düşünüyorsunuzdur. Xiaomi, cihazlarını tanıtmak için reklam falan vermiyor sadece lansmanlarda tanıttığı cihazları kısa bir süre sonra satışa koyuyor. Akıllara Xiaomi’nin reklama verecek parası mı yok sorusu gelmiyor da değil. Ama birazdan anlatacaklarımdan sonra Xiaomi ve parasızlık kavramlarını akıllarınızdan sileceğinizden emin olabilirsiniz.

Xiaomi Alan Adını Almak İçin 3,6 Milyon Dolar Ödedi!

Sizlere az önce neden Xiaomi’nin reklam vermediğini açıklamıştım, ve sonrasında akıllardaki Xiaomi’nin parası olmadığı için mi reklam veremiyor sorularını sileceğimi söylemiştim. Hazırsanız başlayalım.

Xiaomi sadece alan adını alabilmek için xiaomi.com olan internet sitesinin ismini {mi.com} olarak değiştirdi ve bu değişiklik onlara 3,6 milyon dolara patladı.

Ek olarak Çinli şirket, Çin dışındaki diğer ülkelerde Xioami ismi zor telaffuz edildiği için genellikle isim olarak ‘Mi’ ismini kullanıyorlar.

Xiaomi Milyonlarca Ürün Satarak Guinness Rekorlar Kitabına Girdi!

Xiaomi Milyonlarca Ürün Satarak Guinness Rekorlar Kitabına Girdi!

Xiaomi, 2015 yılında 24 saat içerisinde sadece tek bir platformda yapılan en büyük satış rakamına ulaşarak Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdırmayı başardı ve bu olayın Xiaomi şirketine olan güvenin arttığına ve yavaş yavaş bizlerin sempatisini kazanmaya başladığını düşünüyorum.

Kâr Oranı Hiçbir Zaman %5’i Geçmeyecek!

2018 yılında yapılan bir lansmanda Xiaomi CEO’su Lei Jun, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere bütün çıkardıkları ve ilerisi için çıkaracakları cihazlarda kâr oranları asla %5‘i geçmeyeceğini söylemişti. Ve sözlerinin arkasında durmaya devam ediyorlar. Ta ki dolar yine tavan yapana kadar.

Sizler de biliyorsunuz ki ülkemizde elektronik cihaz almak gün geçtikçe zorlaşıyor fiyatlar sürekli artmakta,özellikle akıllı telefonların. Basit bir örnek vermek gerekirse yaklaşık birkaç ay öncesine kadar Mi Not 8’in fiyatı 1700-1900 arasındayken şu anda bu cihaz 2300-2500 fiyat bandında seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir