İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil Uygulamalar
  3. Telegram WhatsApp Farkları

Telegram WhatsApp Farkları

WhatsApp’ın en büyük rakibinin farkları ney? gelin hep beraber bakalım. İşte Telegram WhatsApp farkları:

Sohbet Başlatma

WhatsApp’ta kişilere eklenen kişilerle sohbet başlatılıyorken, Telegram’da bu tüm Telegram kullanıcılarla başlatılabiliyor. Kullanıcılar, kişi listesi dışında ki kullanıcılardan mesaj almak istemiyorsa profilini de gizleyebilir. Gizlemek için kullanıcı adı oluşturulmaması yeterlidir. Kullanıcı adı Telegram profilini oluştururken sorulmaz, kullanıcı isterse sonradan profiline dahil edebilir.

Gizlilik Ayarları

  • Telefon numarası gizleme
  • Son görünme ve çevrimiçi durumunu gizleme
  • Profil fotoğrafı gizleme
  • Aramalar Sizi kimlerin arayacağını ve arayamayacağını seçin.
  • İletilen mesajlar Gönderdiğiniz mesajlar, diğer kullanıcılar tarafından iletildiğinde hesabınıza bağlanmayacak.
  • Gruplar Sizi kimlerin kanallara ve gruplara ekleyebileceğini ayrıntılı bir şekilde kısıtlayabilirsiniz.

Gruplar

WhatsApp’ta da grup özelliği var lakin farklı olan grup açma değil, grup üye sınırı. Bu sınır WhatsApp’ta 256 üyeyken, Telegram’da ise 200.000 üye.

Grup izinleri, Sahiplik, Yöneticilik Ve Yönetici İzinleri

Telegram gruplarında ki birkaç fark ise izinler, sahiplik, yöneticilik ve yönetici izinleri. Grup izinleri, grup üyelerinin ne yapabileceğini kısıtlar. Mesaj gönderme, medya gönderme, çıkartma ve gif gönderme, bağlantılar ekleme, anketler gönderme, üyeler ekleme, mesajları sabitleme ve grup bilgisini değiştirme izinlerinden istediğinizi üyelerin yapmasına izin verebilir, istemediğinizi de vermeyebilirsiniz.

Sahiplik: tek kişi bu role sahiptir, grup kurucusu. İsterse de bu rolü başka bir üyeye devredebilir.

Yönetici: Grup sahibi istediği üyeye yöneticilik verebilir, hatta neyi yapıp neyi yapmayacağını da ayarlayabilir. Ayrıca, yetki sahibi üyelere (sahiplik dahil) özel başlık ayarlanılabilir. Yönetici izinleri ise şu şekilde: Grup bilgisini değiştirme, mesajları silme, kullanıcıları yasaklama (Yasaklı kullanıcılar bir üyenin alması veya davet bağlantısına tıklama sonucu bir daha gruba giremezler, çıkarılan kullanıcılar listesinden grup kurucusunun ve yetkisi varsa yönetici rolüne sahip olan üyelerin silmesi gerekir), bağlantıyla kullanıcı daveti, mesajları sabitleme, sesli sohbetleri yönetme (Bir grupta sınırsız üye alacak şekilde sesli sohbet başlatılabilir), anonim kal (Attığı mesajlar bildirim ismiyle değil, grubun ismiyle imzalanır), yeni yöneticiler ekleme.

Kanallar

Bir fark ise kanallar. Kanallara sınırsız kişi abone olabilir. Kanallara bir grup bağlanabilir ve kanalda yayınlanan her şey bağlı gruba da iletilir.

Gruplar ile kanalların ortak noktaları, sahip ve yönetici rolünün her iki toplulukta da kullanılabilmesidir ve her iki toplulukta herkese açık olarak ayarlanabilir.

Medya

WhatsApp, gönderilen medyanın kalitesini bozarak gönderiyor ancak Telegram’da kalitesi bozulmayan fotoğraflar ve videolar gönderilebiliyor. Ayrıca, medya sınırı olarak da, herbiri 2 GB olacak şekilde video, fotoğraf gönderebiliyorsunuz.

Daha fazla fark elbette ki vardır ancak biz başlıca farkları listeledik.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap