Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi!

Son günlerde hepimizin merak ettiği sosyal medya düzenlemesi hakkında kararlar verildi. TBMM Adalet Komisyonu, bu düzenlemeler için hazırlanan kanun teklifini değerlendirdi.

Sosyal medya düzenlemesi komisyondan geçti

Öncelikle sosyal medya düzenlemesinin ne olduğunu kısaca bir açıklamak istiyorum;

Sosyal medya platformlarında yayımlanan içeriklerin kişisel hakları ihmal etmemesi için hazırlanmış olan bir yasadır. Peki bu yasanın içeriğinde neler var? gelin her birlikte bunlara bir bakalım.

Bildiğiniz üzre uzun bir süredir kamu kurumlarının ilettikleri bildirimlerde meydana bir takım problemler geliyordu. Ve artık çıkarılan bu maddeler sayesinde bundan böyle bu tür oluşabilecek problemlerin önüne geçilmiş olacak.

Sosyal medya düzenlemesi

Sosyal medya düzenlemesinin maddeleri

“Sosyal Ağ” ismi verilen bu yasada neler var? neler içeriyor ? peki hayata geçirilecek olan bu sosyal medya düzenlemesinin maddelerinde neler var gelin hep birlikte bir bakalım.

Sosyal medya düzenlemesi

1-) Günlük 1 milyondan fazla erişimi bulunan sosyal ağ sağlayıcılarından temsilci bulundurmaları istenilecek.

2-) Temsilcilerin 48 saat içerisinde şikayetleri yanıtlaması gerekecek.Eğer 48 saat içerisinde yanıtlanmaz ise 5 milyon TL yaptırım uygulanacak.

3-) Kullanıcılar,mahkemeye başvurmadan kendisinin kişilik haklarıyla ilgili bir ihlal olduğunu düşünüyorsa ise bu durumu şikayet edebilecek.

4-) Sosyal ağlar,şikayet sistemlerini Türkiye’ye uygun hale getirecek.

5-) Sosyal ağ sağlayıcıları,6 ayda bir yapılan işlerin raporlarını sunmaması halinde 10 milyon TL para cezası ödeyecek.

6-) Mahkeme yoluyla temsilcilere bildirilen ve maddi zarara yol açan paylaşımlar için sosyal ağ sağlayıcıları oluşan zararları karşılayacak.

Bant genişliğinin sınırlandırılması ve reklam yasağı

Sosyal medya düzenlemesi

Diyelim ki bir temsilcinin iletişim bilgileri ilgili sitede yayımlanmak zorunda,Böyle bir durumda sosyal ağ sağlayıcısı,temsilcinin iletişim bilgilerini ve kimlik bilgilerini BTK‘ya iletecek.Türk vatandaşı olmayan gerçek kişiler temsilci olamayacak

Sosyal medya düzenlemesi hakkında

Sizler ile açıklanan maddeler arasından 5 tanesini paylaştım biraz daha açıklamam gereken durumlar var isterseniz onlara geçelim.

Sizlere bir önceki başlık altında reklam ve sınırlandırmalar hakkında kısaca bilgiler vermiştim şimdi ise bu yazacaklarım onun devamı niteliğindedir.

Sosyal ağ sağlayıcısı,atadığı temsilcisini 30 gün içerisinde BTK’ya bildirmeyen yerler önce uyarılacak,ve bu uyarıya rağmen bu tür şeyler yapmaya devam eden yerler için 10 Milyon TL idari para cezası uygulanacak. Tut ki kesilen bu para cezasını ödemeyen Sosyal Ağ Sağlayıcısı bu kez çok daha ağır bir para cezası ile karşı karşıya gelecek. Bu kez ödeyeceği ceza tutarı ise 30 Milyon TL.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir