İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. iOS
  3. iOS 15 Tanıtıldı, İşte Yenilikler

iOS 15 Tanıtıldı, İşte Yenilikler

Günler ne çabuk geçiyor değil mi? Daha dün iOS 14’ün yeniliklerini konuşurken, bugün iOS 15’in yeniliklerini konuşuyoruz. İşte iOS 15 güncellemesinin getireceği yenilikler:

Facetime

Listeye Facetime ile başlamak istiyorum. Facetime’de bizi şaşırtacak özellikler var. Apple, eminim ki hiçbir kullanıcının tahmin edemiyeceği bir yenilikle karşımıza çıktı, Facetime, artık Android ve Windows üzerinden de kullanılabilecek. Bu sorunun cevabını yorumlarda bekliyor olacağım, hiç Apple’ın böyle bir hamle yapacağını bekliyor muydunuz?

2. Yenilik ise, gürültü engelleyici. Konuşurken o kişiyi duymamak çok sorun çıkarabiliyor, ne düşünüyorsun? şeklinde bir soru yöneltse size ne diyeceksiniz? Arkaplan seslerini önleyecek bir özellik olmalıydı ki, bu iOS 15 ile artık olacak.

Pandemi nedeniyle her şey uzaktan oldu, uzaktan eğitim, uzaktan çalışma… E haliyle Zoom, Meet gibi platformlar aşırı kullanılıyor, Apple’da, Facetime’ı bu listeye katmak istiyor. Artık Facetime görüşmelerinizi zamanlayabilecek, 1 dakika geciktim demiyeceksiniz. Benim gibi unutkansanız ve sık sık telefonunuzu unutuyorsanız üzgünüm, bu cümle hâlâ sizinle.

iMessage

iMessage’da yeni özellikler kazandı. Shared With You özelliği ile paylaştığınız bağlantı ve fotoğraflar otomatik olarak Apple News ve fotoğraflara kaydediliyor.

Rahatsız etmeyin modunu etkinleştirdiğinizde, iMessage’da durum mesajı olarak görünüyor. Artık rahatsız edilme derdine son. Bu benim gibi uyku aşıklarının kankası olacak bir özellik gibi görünüyor.

Bildirimler

iOS 15 bildirim ekranının tasarımını da modifiye ediyor. Daha büyük uygulama singeleri ile uykuluyken bildirimlerinizi daha rahat algılayabileceksiniz.

Günün özeti değil de, bildirim özeti özelliği karşımıza iOS 15 ile çıkıyor. Kullanıcılar, belirlediği bir zaman da bildirimleri özetlenmiş şekilde alabilecek. Bana ve diğer uykuculara hayırlı olsun.

İşte uykuculara bir müjde daha! Uyurken, çalışırken vs. hangi uygulama ve kişilerden bildirim geleceği ayarlanabiliyor Uyurken hiçkimse.

Fotoğraflar Ve Kamera

Kamera ve fotoğraflar, artık bir fotoğrafın içerisindeki metni algılayabiliyor. Aman şarjım bitmesin, parlaklığı yirminin üstüne çıkarmayım diyenler, bu size müjde olsun.

Artık, spotlight aramaları fotoğrafları da kapsayabilecek. Üşenenler, bu da size müjde olsun.

Diğer Yenilikler

Klavyede kaydırarak yazma özelliği olan QuickPath özelliği için Türkçe desteği. İmrenmem sona erdi, teşekkürler Apple.

Safari aramaları artık sesli olarakta yapılabilecek. Proje ödevlerinde parmağımın kopmasını önler umarım.

• Hava durumu uygulaması için yeni veri ve animasyonlar ile yüksek çözünürlüklü yeni haritalar

Cüzdan uygulamasına ehliyet ve kimlik kartı ekleyebilme. Yok yok, bir ona gözüm gibi bakabiliyorum, o kimlik hariç her şey her an kaybolabilir.

• Safari için tek elle kullanımı kolaylaştıran yeni sekme çubuğu. Onu plus kullanıcıları düşünsün, elim büyük, telefon küçük: Her türlü tek elle kullanıyorum.

• Notları kolayca kategorize etmek için etiketler. Bize her yer Instagram.

• Uygulamaların son yedi gün içerisinde hangi verilere eriştiğini gösteren uygulama gizlilik raporu. Kim toplamıyor ki?

• Apple haritalar için 3 boyutlu yeni görünüm. Belki bu sefer şurdan şuraya kaybolmadan gidebilmemi sağlar.

iOS 15 Güncellemesini Alacak Modeller

Apple, iPhone 6s ve üzeri modellerin iOS 15 güncellemesini alacağını açıkladı. iPhone 6s sanırım sen iOS 20 güncellemesini de göreceksin.

iOS 15 Ne Zaman Yayınlanacak?

WWDC21 etkinliğinin hemen ardından yayınlandı. Bu ayın sonunda ise herkese açık beta programı başlayacak, kararlı sürüm için ise Sonbahar işaret edildi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap