Garanti Belgesi Saklama Devri Bitti!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yeni bir düzenleme ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan‘ın yaptığı açıklamalara göre artık uçta köşede kaybolmasın diye saklamaya çalıştığımıza “Garanti Belgelerini” saklamamıza gerek kalmayacak.

Çünkü artık bu tarz belgeleri elektronik ortamda iletebileceğiz. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan, Ülkemizde artık yeni bir dönemin başladığını ifade ederek, bundan böyle yeni aldığımız bir ürün ile beraberinde verilen garanti belgesini saklamamıza artık gerek kalmayacak. Gerek kalmamasının nedeni ise bundan böyle garanti belgelerine elektronik ortamda ulaşılacak olmasından dolayı.

Bakan Ruhsar Pekcan, garanti belgelerini kaybeden tüketicilerin yaşadığı zorluklar ve sıkıntılar ile karşılaştıklarını söylerken, yapılan yeni düzenleme ile birlikte artık bu tür olumsuzlukları ve sıkıntılar ile karşılaşılmayacağını ifade etti. Bakan Ruhsar Pekcan’a göre gelen bu yeni düzenleme ile ne tüketiciler ne de ürün satan kişiler ek bir maliyet ile karşılaşmadan işlemlerini rahatça halledebilecekler. Bu sistemi önemli kılan bir diğer özelliği ise mevcut pandemi sürecince temastan uzak durulacak olması ve bu alanda temasın en aza indirilecek olması bir nebzede olsa virüsün yayılmasını engelleyecektir.

Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN

Yeni düzenleme, sadece garanti belgelerini kapsamayacak. Garanti belgelerinin yanı sıra servis belgeleri, kullanım kılavuzlarını da kapsayacak. Tabii bu noktada satıcılara da yeni yükümlülükler doğacaktır. Bu yükümlülük, tüketicinin kullanım kılavuzuna nasıl ulaşabileceği konusunda satıcının bilgilendirmesi gerekecek.

Bakan Pekcan, yaptığı bir diğer açıklama da iste, tüketiciler istedikleri takdirde yazılı belgeler alabilecekler. Bu belgeler için kaşe ve imza şartı bulunur iken, Elektronik ortamlarda düzenlenen belgeler için bu şartlar aranmayacak dedi.

Peki Garanti Belgesi İle Satılması Zorunlu Olan Ürünlere Ne Olacak?

Bu konuya da değinen Bakan Ruhsar Pekcan, Garanti belgesi ile satılma zorunluluğu olan ürünlerin kapsamı da artık genişletileceğini söyleyen Bakan Pekcan, yapılacak bu değişikliğin zaten Şubat ayında gerçekleştiğini hatırlatan Pekcan, artık tablet, akıllı saat, drone, bileklik, ATV, kitap okuyucusu, elektrikli bisiklet, ev otomasyonları scooter gibi ürünlerin garanti belgesi ile satışının zorunlu olmaya devam edeceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir