BMW 4 SERİSİ COUPE BÖBREK DÜZELTMESİ

YENİ BMW 4 SERİSİ COUPE

Yeni BMW 4 Serisi Coupe bünyesindeki ön böbrek ızgara yukarıda görebileceğiniz üzere gerçekten çok ama çok büyük. Firmanın büyük tepki çeken ve genel olarak beğenilmeyen bu tasarım tercihi, dediğimiz gibi bir tasarımcı tasarımcı tarafından düzeltildi. Other People’s Cars tarafından yapılan aşağıdaki konsept, böbrekleri çok daha ufak hale getiriyor ve birçok kişiye “keşke böyle gelseymiş” dedirtiyor. Ancak BMW’nin bu tasarım tercihinden ilerleyen dönemde pek de vazgeçmesi beklenmiyor. Bu büyük böbrekleri şu an beğenenler de bulunuyor ve gözün bir süre sonra buna da alışacağı düşünülüyor. İkonik “böbrekler” her geçen sene daha büyük hale geliyor. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez.

Tasarım:
Geçen sene Frankfurt’ta sergilenen Concept 4’dan bolca iz taşıyan yeni 4er, altyapı mimarisini paylaştığı G20 BMW 3 Serisi’nden tasarım olarak kendisini ayırmayı başarmış. Mesela ön bölümü domine eden ön ızgara, yeni BMW modellerinin çoğunun aksine kaput ile birleşmiyor. Burada biraz daha 2 Serisi Gran Coupe havası esiyor ki farları da 3 Serisi’nden farklı olarak yekpare dizayn edilmiş. Büyük böbrek ızgara, ön tampon tasarımının da farklı olmasını sağlamış.

G20 3 Serisi’nin aerodinamik kapı kollarını taşıyan G22 4 Serisi profilde göze oldukça hoş geliyor zira gözyaşı formlu kabin tasarımı sayesinde tavan çizgisi bagaj kapağı ile çok zarif bir biçimde birleşiyor. Burada dikkatli bakıldığında 5 Serisi ve 7 Serisi’ne selam veren bir ön çamurluk arkası hava çıkışının olduğu da seçilebiliyor. Arka tasarım ise stop dizaynı açısından çok az da olsa makyajlı E-Serisi Sedan‘ı andırıyor fakat BMW’nin burada diğer modellerinden ayrışan, özgün bir çizgi tutturduğunu söylemeliyiz.

Böbrek ızgarayı göz ardı edebildiğimizde aslında G22 4 Serisi’nin oranlarının tam kararında tutulduğunu söylemeliyiz. Evet, yanlış duymadınız; BMW 4 Serisi bizce bir bütün olarak oldukça şık. Bunda hem ön hem de arka camların daha düz dizayn edilmesinin etkisi var. Tabii aracın 3 Serisi’ne göre 57 mm daha alçak olması ve arka iz genişliğinin 23 mm artmış olması da unutulmamalı.

Spor şasi ayarları
Bizim de çektiğimiz inceleme videosunda sürüş karakteristiğini son derece beğendiğimiz G20 3 Serisi’ni temel alan yeni 4 Serisi, şasi alanında yapılan ekstra çalışmalar sayesinde daha keskin bir karaktere kavuşturulmuş. Ağırlık merkezi G20 3 Serisi’ne göre 21 mm aşağı çekilen G22 4er’in ön bölümündeki şasi destek düzeni de güçlendirilmiş.

Ön akstaki kamber açısı 0.8 derece negatifleştirilen modelin tüm süspansiyon ayarları da 3 Serisi’ne göre biraz daha sıkı ayarlanmış. Bu arada G20’den taşınan “lift-related damper” adlı sistem yeni 4 Serisi’nde de görülüyor ancak bahsettiğimiz gibi amortisör sıkılığı artmış. Yeni 4, xDrive sistemine sahip modellerde 8; arkadan itişli versiyonlarda ise 10 mm yere daha yakın.

M440i modelinde standart olarak gelen M Sports süspansiyon da yeni 4 Serisi’nde kullanılan destek elemanları, yataklar, stabilizer barı ve amortisörler tarafında daha sıkı ayarlara sahip. Yine M440i’de standart olarak gelen M limitli kaydırmalı arka diferansiyel ise 430i’de M şasi opsiyonuyla beraber alınabiliyor.

Motor seçenekleri
M440i, 430i dedikten sonra yeni 4 Serisi’nin kaputu altında yatacak motorlardan bahsetmeden olmaz. Lansman itibarıyla 3 benzinli, 1 de dizel güç ünitesi sunulacak: 420i, 430i, 48 Volt hafif hibrit sistemine sahip M440i ve 420d.

2021 yılının ilkbahar ayları itibarıyla aileye 430d ve 440d adlı dizel seçenekleri eklenecek. Tüm dizel seçenekler artık çift turboyla donatılıyor ve hafif hibrit desteği görecek. Tümü Euro 6d emisyon normlarına uyan motorların tamamında 8 ileri ZF şanzıman görev yapıyor.

Altı silindire sahip motorlar (M440i, 430d ve 440d) standart olarak xDrive dört çeker sistemiyle gelirken müşteriler 420d’de de bu sistemi opsiyon olarak alabilecekler.

İç mekân

Aslına bakarsanız burası biraz tanıdık zira sadece 21 mm daha alçağa oturmanız ve farklı kapı panelleri haricinde G22 4 Serisi, düzenin geri kalanını yeni 3 Serisi’yle paylaşıyor.

Standart spor koltukları da gayet başarılı duran 4 Serisi’nde ekstra ücret karşılığında havalandırmalı ve entegre başlıklı yekpare M Sport koltuklar da alınabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir